Základná doska
Základná doska bola jedna z najdôležitejších súčiastok moderného počítača. Počítač, ako celok je postavený na modulárnom (stavebnicovom) princípe, kde je možné jednotlivé funkčné moduly meniť. Základným modulom každého počítača je práve matičná doska. Ďalšie moduly (komponenty) sú pripojené priamo na matičnú dosku. Základná doska je mechanicky pripevnená v skrinke počítača a elektricky napájaná zo zdroja. Väčšina rozširujúcich kariet je potom napájaná zo základnej dosky. Hlavnú riadiacu funkciu má centrálny procesor (CPU), ktorý je uložený v pätici (socket, slot, ZIF). Spolupracuje s pomocnými obvodmi integrovaný obvod (zvyčajne dvojica), tzv. čipová súprava (chipset), ktorá zabezpečuje väčšinu funkcií matičnej dosky. Moduly osadené do základnej dosky (ako napr. druh procesora alebo typ pamäte) sú určené tým, akú čipovú súpravu a aký druh konektorov matičná doska obsahuje. Základná doska obsahuje tzv. zbernicu – sadu konektorov umožňujúce pripojiť rozširujúce karty, soket – konektor pre pripojenie procesora, pamäťové sloty – pre pripojenie pamäťových modulov, IDE alebo SATA konektory pre pripojenie mechaník (optické, alebo pevné disky) a sadu konektorov pre pripojenie ovládačov, kontroliek a výstupov počítačovej skrinky. Dôležitou súčasťou základnej dosky je BIOS – čip obsahujúci riadiaci program matičnej dosky, s možnosťou uloženia voliteľných parametrov a nastavení. Doska zároveň obsahuje hodinový obvod s reálnym časom. Nastavenia BIOSU sú zálohované batériou, ktorá zároveň zabezpečuje chod hodín aj pri odpojenom napájaní.
Na základnej doske sa taktiež nachádzaju porty,ktoré su umiestnené na zadnej strane PC skrine.
1.USB port 1.1
2.PS/2 port pre myš a klavesy zaroven
3.Digital audio RCA plug style
4.Opticky vystup
5.FireWie 1394
6.eSATA port
7.HDMI port
8.RJ45 sietovy port
9.USB 3.0 port
10.Audio vystup pre priestorovy zvuk
11.Audio IN-OUT
Chipset
Čipová sada je najdôležitejšia súčasť základnej dosky. Platí, že dve dosky s rovnakou čipovou sadou sú funkčne totožné. Čipová sada definuje rozhranie medzi procesorom a ostatnými súčasťami systému.Teda čipová sada rozhoduje o tom aký procesor môžeme v systéme využiť. Okrem toho rozhoduje na akej rýchlosti bude možné tento procesor prevádzkovať, aké rýchle budú zbernice, aký typ pamätí je možné použiť.
NorthBridge Chip ktorý riadi komunikaciu medzi procesorm,operačnou pamäťou a grafickou kartou.Poskytuje vysoky výkon preto musí byť chladený.
SouthBridge Chip ktrorý riadi komunikaciu medzi ostatnými zbernicami na záklabnej doske doasahuje nižší výkon ako severný most.
BIOS
Bios (Basic Input Output System) základné programové vybavenie počítača, ktoré sprostredkuje komunikáciu medzi peračným systémom a hardwarom počítača. Bios býva uložený v pamäti typu FLASH (u starších modelov počítača v ROM). Nastavenie základnej hardwarovej konfigurácie počítača a parametre BIOS-u sa vykonáva preostredníctvom SETUP BIOS-u. Nastavené hodnoty sa ukladajú po pamäte CMOS.
Rozhrania matičnej dosky
rozhranie voči samotnému procesoru – socket
rozhranie voči pamätiam (RAM, cache, pamäte a chache v rozširujúcich moduloch)
rozhranie voči rozširujúcej zbernici – dnes je to hlavne zbernica PCI, PCI Express,
rozhranie voči grafickej karte – zbernica AGP, PCI Express,
rozhranie voči ukladacím pamäťovým médiám (optická mechanika, pevný disk …) IDE, SATA
rozhranie vonkajších zberníc USB, FireWire, SATA …
rozhranie zvláštnych vnútorných zberníc – rise AMR, CNR …
štandardné porty – sériový (COM, PS/2), paralelný (LPT), hrací (GAME, MIDI), klávesnicový (DIN, PS/2)
podporu zvuku, sieťovej konektivity a iné.