RAM
Pamäť s priamym prístupom alebo RAM (z angl. Random Access Memory) je pamäť s voľným (náhodným, ľubovoľným) prístupom . Čas zápisu do pamäte je rovnaký bez ohľadu na umiestnenie údaja v pamäti. Jej opakom je pamäť so sekvenčným prístupom. Prvé moduly RAM ktore prišli na trh boli vyrobené v roku 1951 a boli predávané do neskorých šesťdesiatych až skorých sedemdesiatych rokov. Dnes sa používa označenie RAM nepresne len ako synonymum pre operačnú pamäť (pozostáva z RAM článkov) alebo len pre RWM (Read-Write Memory = Pamäť pre čítanie a zápis). Pamäte tohto typu sú dnes výhradne polovodičové, kedysi sa používali pamäte napríklad feritové, pamäte na tenkých vrstvách či bubnové pamäte. Polovodičové RAM sú veľmi rýchle, ale sú drahšie ako iné typy. Používajú sa predovšetkým ako operačné pamäte počítačov. Slúžia na ukladanie údajov, ktoré počítač potrebuje na spracúvanie práve vykonávanej úlohy.
Typy pamäťí RAM :
SRAM (Static RAM) je typ pamäte, ktorej každá bunka je tvorená bistabilným klopným obvodom. Ten môže nadobúdať stav log1 alebo log0. Ich hlavnou výhodou je rýchlosť (prístupová doba). Tá sa pohybuje v rozpätí 20 až 40ns. Na druhej strane je zložitá realizácia jednej bunky, čím narastajú aj výrobné náklady. Jej aplikácia je namieste vtedy, ak potrebujeme rýchlu, ale nie priveľkú pamäť. V počítači je využívaná ako cache druhej úrovne.
Pamäť DRAM (Dynamic RAM) má jednotlivé bunky tvorené miniatúrnymi kondenzátormi, ktorých kapacita je veľmi malá, čo má za následok ich pomerne rýchle vybíjanie. To rieši už spomínaný signál REFRASH (občerstvovanie pamäte). Ich výrobné náklady sú nižšie, kapacity vyššie. Na rozdiel od pamätí SRAM sú pomalšie, pretože ich prístupová doba je 60 až 100ns.
SD-RAM (Synchronous Dynamic RAM)- vytlačila nastavenie frekvencie pamäťovej zbernice určuje takt tejto pamäte. Jej doba vybavenia je 8 až 12ns. Táto pamäť vytlačila všetky predchádzajúce typy.
DDR-SDRAM Tento typ pamäte vznikol evolúciou v súčasnosti najrozšírenejších pamätí využívaných v počítačovej technike – SDRAM. Na rozdiel od svojich klasických predchodkýň sú však tieto pamäte schopné zapisovať a čítať údaje dva razy za hodinový cyklus (s nábežnou i zostupnou hranou impulzu), čo výrazne zvyšuje ich výkonnosť (presnejšie povedané, údajovú priepustnosť pamäte). Na ilustráciu postačí jednoduchý príklad. Ak SDRAM pracuje s hodinovou frekvenciou 100MHz a šírkou údajovej zbernice 8 bitov, jej priepustnosť je 100 MB/s, pri rovnakej frekvencii a šírke údajového slova poskytuje pamäť DDRAM dvojnásobnú prenosovú kapacitu, teda 200MB/s.
DDR2 SDRAM sú priamymi nástupcami DDR SDRAM. Pracovné frekvencie sú v rozmedzí 400 – 1200 MHz. Výhodou oproti DDR je možnosť lepšieho prístupu k nastaveniam frekvencie ako aj časovania prostredníctvom BIOSu. DDR2 pamäte dokážu pracovať v zapojení SINGLE ale aj DUAL Chanel. Toto pripojenie je viac odporúčané kvôli rýchlosti. Väčšina DDR2 pamätí sa vyrába už s pasívnymi medenými chladičmi po celom povrchu modulu.
DDR3-SDRAM je evolučný nástupca operačnej pamäte DDR2 SDRAM. Táto technológia sa používa pre vysokorýchlostné ukladanie pracovných dát. Hlavný rozdiel medzi DDR2 a DDR3 je v rýchlosti pamätí. Počiatočná 400 MHz oproti 1,066 GHz a najvyššia 1,2 GHz oproti 2,133 GHz (už sú ohlásené vyše 2,4 GHz). Štandardné napätie určené štandardom JEDEC bolo znížené z 1,8 na 1,5 V. V skutočnosti väčšina pamätí potrebuje napätie medzi 1,65 a 1,8 V.
Parametre pamätí RAM
Kapacita
Ukazuje nám aký maximálny počet dát sa do pamäte zmestí.Pre domáce použitie je minimum 2 GB až 4 GB. Na hranie graficky náročných hier sa odporúča použitie vyššej kapacity. Ešte je potrebné upozorniť na problém pri využití viac ako 4 GB RAM. V tomto prípade je potrebné mať na PC nainštalovaný 64 bit operačný systém, ktorý vie vyššiu kapacitu RAM zadresovať a tým pádom aj používať. Pri použití klasického 32 bit operačného systému, systém zadresuje len 4 GB RAM, zvyšná pamäť ako by v PC nebola.
.
.
Frekvencia
Udáva nám maximálnu rýchlosť ako pamäť komunikuje s procesorom.Najčastejšie frekvencie pre pamäť DDR2 je 667 a 800 MHz. Stretnúť sa však môžeme aj s frekvenciami 400, 533 aj 1066 MHz. Najčastejšie frekvencie pre pamäte DDR3 sú 1066 a 1333 MHz. Existujú aj vyššie frekvencie, čo však predstavuje aj vyššiu cenovú kategóriu. Väčšinou platí pravidlo, čím vyššia frekvencia, tým vyššia cena.
.
.
.
.
Technológia dual channel
Dual-channel architektúra – technológia pamäťového radiča ,dosky, ktorá umožňuje po zapojení dvoch pamäťových modulov do “párových” pamäťových bánk (slotov) zvýšiť priepustnosť na dvojnásobok – pamäťový radič môže použiť dva 64-bitové kanály súčasne. Technológia nie je závislá na značke / modeli pamäte, ale je potrebné, aby oba moduly mali rovnakú veľkosť. Spravidla sa ale odporúča, aby boli čo najpodobnejšie z dôvodu kompatibility a bezproblémového fungovania. V prípade, že budú zapojené rovnako veľké moduly s rôznym výkonom (rýchlosť, časovanie), potom oba moduly pobeží na nižšej frekvencií a vyšším z časovaním.
.
.