Tlačiarne
Tlačiareň je výstupné zariadenie pripojiteľné k počítaču, určené na tlač predovšetkým papierových dokumentov. Časť tlačiarní je zabudovaných do rôznych zariadení (napr. elektronické pokladne…), alebo sú spojené so scannerom. Špecifickým druhom tlačiarní sú tzv. 3D tlačiarne, ktoré nevytvárajú plošný obraz na nosnom médiu, ale produkujú priestorové „výtlačky“.
Typy :
Termostatické tlačiarne
fungujú na princípe teploty. V tlačovej hlave sa atrament veľmi rýchlo zohreje. Zohriatím sa vytvorí v tlačovej hlave tlak a cez tlačovú dýzu sa atrament vystrelí na papier. Tento proces sa opakuje až do ukončenia tlače.
.
Piezoelektrické tlačiarne
vo vnútri trysiek sa nachádzajú drobné piezoelektrické kryštáliky. Tieto za pomoci elektrického náboja menia svoj tvar a tým vytláčajú atrament z trysky von. Základná výhoda tejto metódy spočíva v tom, že s atramentom nie je potrebné meniť aj trysky. Taktiež nie je kladený taký nárok na kvalitu atramentu, ako u tepelnej tlače, keďže tento nie je potrebné zohrievať. Túto technológiu vyvinula firma Epson a používa ju aj firma Lexmark.
Bublinové
malonákladová tačiareň určená pre tlač čiernobielych a plnofarebných výstupov. Umožňuje tlač textu, grafiky a fotografii kvapalným pigmentom. Bezkontaktná tlač vytvára obraz mikrokvapkami farby nanášaných pod tlakom z tlačovej hlavy. Bezkontaktná tlač využíva farebná škála CMYK. Na trhu sú aj tlačiarne ponúkajúce fotorealistickú tlač, využívajúce pre tlač digitalizovaných fotografii 6 farieb k dosiahnutiu jemných svetlých odtieňov, výtlačky sa vzhľadom veľmi podobajú klasickej fotografii. Tlačiarne sú na trhu dostupné v prijateľných cenových reláciách, čo prispieva k ich rýchlemu rozšíreniu aj do domácností k bežným užívateľom. Dobrý pomer kvality a ceny umožňuje za relatívne nízku cenu pomerne kvalitnú tlač digitálnych fotografií, pričom niektoré typy tlačiarni umožňujú priamu tlač z fotoaparátu cez USB pripojenie alebo cez port pre priame čítanie súborov z pamäťových kariet, najnovšie aj prostredníctvom rozhraniaBluetooth.
Termálna tlačiareň
tlačí lokálnym zahriatím papiera potiahnutého špeciálnou látkou, ktorá vplyvom zahriatia zmení farbu (obvykle sčerná).Základným konštrukčným prvkom je tlačiaca hlava, ktorá je tvorená radom odporových teliesok rozmerov jedného tlačeného bodu v celej šírke tlače. Priechodom prúdu sa odporové teliesko zahreje a prenesie teplo na papier. Hlava je nepohyblivá, a tlačí sa celý riadok naraz. Papier (obvykle vo forme pásu – rolky) je po vytlačení riadku posúvaný o jeden tlačený bod pomocou gumového valca poháňaného krokovým motorom.
Sublimačná tlačiareň
pracuje na základe prenosu farby z nosiča farby (pásky) na potláčaný predmet vplyvom lokálneho zahriatia nosiča farby. U termotransferovej tlačiarne sa takto oddelí farba (obvykle s obsahom vosku) a mechanicky sa prenesie na potláčaný predmet. U sublimačnej tlačiarne farba zahriatím sublimuje (odparí sa) a následne kondenzuje (vyzráža sa) na potlačovanom predmete.
Laserová tlačiareň
Laserová tlačiareň používa statickú elektrinu a laserový lúč na to, aby na miesta na papieri, kde sú čierne body, naniesla tenkú vrstvičku čierneho prášku nazývaného toner.Ten sa pomocou horúceho valca zapečie do papiera. Laserová tlačiareň vytlačí čiernobiele dokumenty rýchlo a kvalitne. Sú aj farebne laserové tlačiarne, ale sú veľmi drahé.
Atramentová tlačiareň
Tlačí farebné dokumenty, obrázky, alebo fotografie. Tá vystrekuje na papier drobné atramentové kvapôčky, ktoré do papiera vsiaknu a rýchlo zaschnú.Súčasťou týchto tlačiarní je aj grafický čip. Tento čip čita obsah videopamäte a vytvára elektrické signály pre monitor. Grafický čip podporuje grafickú akceleráciu. Veľmi rýchlo vykreslí úsečky, čiary. Dokumenty možeme vytlačiť a ihličkovej tlačiarní alebo na laserovej tlaciarni.
3D tlačiarňe
Dokáže vytvoriť trojdimenzionálny (3D) objekt na základe digitálnych 3D dát. Tento proces sa nazýva 3D tlač.3D tlač je aditívny spôsob výroby, kedy postupným nanášaním a spájaním materiálu vo vrstvách vzniká požadovaný objekt. V súčasnosti je využitie 3D tlače rozdelené do niekoľkých oblastí a to hlavne na základe použitej technológie. Priemyselné tlačiarne sa používajú na vytváranie prototypov alebo malých sérií výrobkov, v medicíne sú to rôzne typy protéz a implantátov alebo domáce hobby tlačiarne na výrobu plastových predmetov.
Bubnové
Tieto tlačiarne tlačili v jednom pracovnom cykle celý riadok znakov naraz (obvykle 80 až 132 stĺpcov) a dosahovali extrémne rýchlosti tlače (niekoľko desiatok strán za minútu). Kurióznym problémom, ktorý sa pri týchto tlačiarňach riešil, bol statický elektrický náboj, ktorý vznikal na rýchlo sa pohybujúcom papieri. Tieto tlačiarne boli tiež mimoriadne hlučné.
Typy vkladania papiera:
poznáme 3 druhy vkladania papiera:
traktor – perforovaný papier si tlačiareň posúva sama pomocou “zubových” koliesok a vodiacich dierok na okraji papiera. Túto možnosť majú v zásade len ihličkové tlačiarne.
zakladač – listy papiera treba ručne po jednom vkladať do zakladača, čo sú vlastne len vodiace lišty. Tlačiareň si potom sama papier posúva pomocou trecích valčekov.
podávač – podobné, ako zakladač, do podávača však možno vložiť niekoľko listov papiera (50, 100, …), ktoré si tlačiareň sama vyberá a posúva. Kapacita vstupného zásobníka na papier by mala byť čo najväčšia, aby bol používateľ čo najmenej zaťažovaný nutnosťou dopĺňať papier. Väčšinou však majú atramentové tlačiarne menšiu kapacitu, ako laserové a výstupný zásobník má obyčajne menšiu kapacitu ako vstupný. Dráha papiera počas tlače je o niečo jednoduchšia v porovnaní s laserovými tlačiarňami. Často k laserovým tlačiarňam býva možnosť dokúpiť rozširujúci vstupný zásobník , ktorý sa pripája k spodnej časti tlačiarne. Okrem toho mávajú laserové tlačiarne aj možnosť ručného podávača, ktorý sa používa pre hrubšie média (napr. fólie, obálky). Existencia viacerých oddelených vstupných zásobníkov v tlačiarni je pre používateľa výhodná aj v tom, že do každého zásobníka je možné dať rozličný papier, líšiaci sa napr. farbou alebo hrúbkou. Výber príslušného zásobníka sa realizuje pomocou ovládača. Výstupný zásobník má obyčajne menšiu kapacitu ako vstupný a taktiež zvyčajne existuje samostatný výstupný zásobník pre hrubšie médiá, kde sa umiestňujú dokumenty tlačené pri priamom prechode papiera. V súčasnosti sú už tlačiarne na takej úrovni, že sa dá aj doma spraviť potlač CD.
Rýchlosť a kvalita tlače:
Predtým sa rýchlosť udávala v znakoch za sekundu. V súčasnosti počítame celé strany za minútu. Typické údaje sú uvedené v porovnávacej tabuľke parametrov tlačiarní. Kvalitu tlače hodnotíme v počte bodov na palec štvorcový. Jednotkou je skratka dpi (dots per inch). Napríklad označenie 600 dpi oznamuje, že na hranu dĺžky jedného palca (2,54 cm) sa zmestí šesťsto bodov, na celý obsah štvorca je to600x600 alebo 360 000 bodov. Počet bodov v riadku nemusí byť totožný s počtom bodov v stĺpci. Väčšina laserových a aj niektoré atramentové tlačiarne tieto hodnoty zlepšujú tým, že medzi tzv. zubaté prechody vkladajú automaticky body pre zjemnenie. Táto technológia sa nazýva RET. Štandartné rozlíšenie je 600dpi. Pre tlač textu bohato stačí 300dpi. Podľa
toho sa dajú aj nastaviť rôzne rozlíšenie typov tlače:
DRAFT – (koncept) = najslabšia
NLQ – (Near Letter quality) = lepšia
LQ – (Letter quality) = najlepšia
FOTOREALISTICKÁ = kvalita ako fotografia (len na špeciálny papier)