Grafická karta

Gafická kartaGrafická karta (známa tiež ako zobrazovací adaptér videoadaptér alebo grafický adaptér) je hardvérové zariadenie nainštalované v počítači, ktoré slúži na prepojenie monitora s počítačom a odosielanie obrazových informácií do monitora. Grafická karta má tvar bežnej prídavnej karty. Na doske je grafický procesor, pamäťové čipy a ďalšie veci.Na zadnej strane grafického adaptéra nájdeme konektor pre pripojenie monitora. Niektoré počítače majú grafickú kartu integrovanú na základnej doske. To znamená, že v počítači není samostatnú grafickú kartu. Takú dosku poznáme podľa toho, že konektor pre pripojenie monitora sa nachádza priamo na doske alebo je k nej pripojený pomocou plochého kábla.  Nevýhodou integrovanej grafickej karty je to, že ju nemožno vymeniť v prípade poruchy. Pri kvalitných doskćh možno však takúto kartu vypút v BIOS-e. Najdôležitejším prvkom grafickej karty je procesor, Popis ktorý dosť ovplyvňuje jej výkon.Taká videokarta býva nazývaná aj ako akcelerátor a umožňuje podať podstatne vyšší výkon, pretože nie je potrebné aby každý pixel ktorý sa má zobraziť na obrazovke bol vypočítaný procesorom (CPU). Procesor počítača vydá príkaz karte čo má urobiť a o zbytok sa postará grafická karta. Okrem tíchto jednoduchých operácií je možné, aby procesor karty vykonával aj zložitejšie operácie používané pri práci s 3D grafikou (napr.vyhladenie hrán tiene a tak).Grafiky tohto typu sa nazývajú 3D akcelerátory. Procesor karty je prepojený pomocou zbernice s grafikou. Do tejto pamäte grafický procesor zapisuje vytváraný obraz, načíta z nej textúry….. Pamäť môže mať rôznu veľkosť. Na druhu a veľkosti pamäte potom závisí rýchlosť a rozlíšenie obrazu(DDR3 DDR4 DDR5). Vypočítaný digitálny obraz je z pamäte poslaný do RAMDAC (Random Acess Menory Digital to Analog Converter) ktorý urobí z toho analógový signal.To je potrebné pre monitory na RGB princípe (Red – červená, Green – zelená, Blue – modrá).


gktabulka

Tabuľka porovnania rôznych typov grafických adaptérov

Výstupy

SVGA Super Video Graphics Array-

SVGA Super Video Graphics Array

je súbor grafických štandardov, určených na vyššie rozlíšenie, ako má grafická karta VGA.SVGA má rozlíšenie 800×600 pixelov oproti VGA 640×480 a podporuje 16 miliónov farieb.

 

 

 

 

DVI Digital Visual Interface-

DVI Digital Visual Interface je to digitálny nástupca VGA pre LCD monitory,vytvorený za účelom bezproblémovej komunikácie medzi zobrazovacími zariadeniami ako napríklad dátovým projektorom a grafickou kartou počítača.Využíva tzv. natívne rozlíšenie.Každý bo d je jednoznačne určený.

 

 

 

 

S-Video-

S-Videobol štandard prenosu analógového video signálu používajúci na prenos obrazových dát dve oddelené cesty na rozdiel od kompozitného videa prenášajúceho celý signál jednou cestou.S-Video je najčastejšie používané na prenos obrazu v štandardnom televíznom rozlíšení

 

 

 

Kompozitné video-

Kompozitné videosignál analógového televízneho obrazu vytvorený ešte pred tým, ako sa skombinuje so zvukovým signálom.Je zložený z troch zdrojových signálov YUV, kde Y reprezentuje jas obrazu so synchronizačnými impulzmi a U, V prenášajú informácie o farbe.Nevýhodou je,že vysiela iba obrazový signál.

 

 

 

 

HDMI-HighDefinition Multimedia Interface -

HDMI-HighDefinition Multimedia InterfaceHDMI je najnovšie rozhranie pre audio a vizuálne zaridenia s vysokým rozlíšením alebo systémy domáceho kina. Má 19 signálových vodičov v jednom kábli, ktorý vyzerá ako normálne USB kábel.Rozhranie je schopné prenášať 5 Giga Bitov(Gbps)

1 073 741 824 bit/s=1 Gibit/s (jeden gibibit za sekundu).

 

 

 

Grafická kartapresentation-150x150